DOSTLAR FIRINI HAKKINDA

BOYOZ ‘ un genç nesile devri ise; Daha çocuk denecek yaşta, 13 yaşında, ayağının altına kasa koyarak tezgâhta hamur sallamak için okuldan kaçan İrfan Akar’ ın bu mesleğe gönül vermesi ile BOYOZ‘ların 2. Nesil ustası olarak anılacağı bir unvan da getirir. 2009 yılına kadar babasıyla her sabah Alsancak Dostlar Fırınında 05:30 da dostlarını karşılayan İrfan Akar, babası Mustafa Akar‘ın vefatıyla bu görevi yalnız başına üstlenir. Yanında yine yol arkadaşı Mustafa Konya vardır. Babalarının dostluğu oğullarıyla yaşar ve büyür. Ailede, babasından sonra bu işi yapacak, büyük BOYOZ ustalarıyla yetişmiş, tek boyoz ustası olan İrfan Akar, babasının vasiyetiyle Alsancak Dostlar Fırınını büyük bir aşk ve saygıyla devralır. Bu devralış çok uzun sürmeden ‘Bir Şehrin Vazgeçilmezi’ olarak anılmaya başlar. BOYOZ un geleneksek yapısının korunması ve bu ürüne patent alması için birçok başvurular yapar ve emek verir. Ve BOYOZ İzmir’ e tescillenir.

Boyozların Efendisi; İrfan Akar

Alsancak Dostlar Fırını A.Ş.’nin unutulmaz boyozunun kuşaktan kuşağa emanet edilen tadının son sahibi “Boyozların Efendisi” lakaplı İrfan Akar, Güzelbahçe Yelki’de kurduğu tesis ile dünyaya açıldı. 2014 yılında ailenin kararı ile Alsancak’ta bulunan mülkünü satıp yollarına devam eden İrfan Akar, babasının emaneti özel boyoz tarifine sahip çıkıp İzmir’den dünyaya açılıyor.

Bir Şehrin Vazgeçilmezi

Büyük boyoz ustalarıyla yetişmiş, tek boyoz ustası olan İrfan Akar, babasının vasiyetiyle Alsancak Dostlar Fırını’nı büyük bir aşk ve sevgiyle devralmıştır. Bu devralış çok uzun sürmeden “Bir şehrin vazgeçilmezi” olarak anılmaya başlamıştır.

Bir Adım Önde !

Geçmişten günümüze taşıdığı ve hiç değişmeyen lezzetiyle Alsancak Dostlar Fırını, çeşitli kategorilerin oylanması sonucu gerçekleşen yarışmada kahvaltı & börek kategorisinde bir adım öne çıkarak Altın Tabak Ödülü’ne layık görüldü.