Farkımız

Dünyayı boyozla tanıştıran ilk ve tek Türk markasıyız.

Türkiye'yi boyoza doyuran, dünyayı boyozla tanıştıran ilk ve tek Türk markası Alsancak Dostlar Fırını A.Ş.; ilk ve tek kişi ise İrfan Akar’dır.

58 çeşit boyoz üretiyoruz.

Mevsimine göre sebzeleri kullanarak 58 çeşit boyoz üretiyoruz. Enginar ve patlıcanlı boyozu, sadece bu ürünlerin yetiştiği mevsimlerde üretiyoruz. Urla ve Seferihisar’da bizim için enginar üreten sözleşmeli üreticimiz var.

Her boyozumuzun hikayesi başka…

Labneli boyozun hikayesi ise; geleneksel yöntemlerle boyoz üreten İrfan Akar’ın Pınar markası ile gerçekleştirdiği ihracatla birlikte yurt dışında “labneli boyoz” tanıtılmıştır. Dünya’nın en büyük gıda fuarlarında labneli boyozun tadına bakılmıştır.

Boyozu ihraç ediyoruz.

2010’da 80 metrekarelik bir fırınla işe başlayan İrfan Akar şu an da Ulamış Fab Sosyal Tesisleri’nde 1000 metrekarelik bir tesiste üretimi sürdürüyor ve 2010 yılından beri ev dışı tüketime hizmet veriyor. İlk önce pek çok zincir işletmeye üretim yapıyorken şimdi, Türkiye’deki pek çok ile sanayi ürünü olarak ihraç ediyor.

ISO22000 ve Helal Belgesi sahibi ilk firmayız.

ISO22000 ve Helal belgesi sahibi ilk firma, Alsancak Dostlar Fırını A.Ş.’dir.

Altın Tabak Ödülü'ne layık görüldük.

Geçmişten günümüze taşıdığı ve hiç değişmeyen lezzetiyle Alsancak Dostlar Fırını, 2012-2013 yılında çeşitli kategorilerin oylanması sonucu gerçekleşen yarışmada bir adım öne çıkarak kahvaltı & börek kategorisinde Altın Tabak Ödülü’ne layık görüldü.

Yurt dışı fuarlarına katılan tek firmayız.

Alsancak Dostlar Fırını’nın yıllardır geleneksel yöntemlerle boyoz üreticisi İrfan Akar, Pınar Grubu için ürettiği Labneli ve sade boyozların tanıtımı için Dubai’de gerçekleşen dünyanın en büyük gıda fuarı Gulfood’a katıldı. Gulfood ve diğer en büyük yurtdışı fuarlarına katılan tek firma Dostlar Fırını A.Ş.’dir.

Olmazsa olmazımız; kara fırın yumurtası

Bir Sefarad Mutfağı geleneği olan Kara Fırın Yumurtası , Mustafa Akar'ın emekleriyle bugün İzmir boyozunun yanında olmazsa olmazdır. Yapımı 10 – 12 saati bulan kara fırın yumurtası, fırınlarımızda halen geleneksel usuller ile kara fırında yavaş yavaş su buharıyla haşlanıyor ve kısa zamanda haşlanan yumurtaya göre mide rahatsızlıkları olan kişilerin daha rahat tüketmesini sağlıyor. Yumurta yemeyen çocuklar nesguikli yumurta olarak tüketiyor. Hem eğleniyor hem besleniyorlar.